واتساپ اطلس پیدایش

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تهران، نگار پورمحمد پژوهشگر و ناشر اثر در مراسم نقد و بررسی کتاب «هومیوپاتی برای گیاهان» نوشته کریستین ماوته با اشاره به روند تالیف و ترجمه کتاب اظهار داشت: نسخه اصلی «هومیوپاتی برای گیاهان» دو تا سه بار بازنویسی و دو سال بعد به زبان فارسی ترجمه شد که برای نخستین بار راهکارهای به‌کارگیری روش درمانی هومیوپاتی را به جامعه گیاه‌پزشکی ایران معرفی می‌کند این علم در ایران جای کار دارد و مترجمان با ترجمه‌های بیشتر می‌توانند اطلاعات زیادی را به مخاطبان این علم ارائه کنند.

وی ادامه داد: این کتاب می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات کشاورزان و باغبانان باشد چرا که روش هومیوپاتی در کشاورزی سبب تقویت گیاه می‌شود و سلامت گیاهان را تا مدت زمان زیادی حفظ می‌‌کند ضمن اینکه سبب افزایش سلامت خاک، آب‌های زیرزمینی و هوا هم می‌شود.

این پژوهشگر با اشاره به مقرون به صرفه بودن این روش بیان کرد: از ویژگی اصلی داروهای هومیوپاتی این است که توانایی جذب آب در خاک را بالا می‌برد و سبب صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود همچنین این روش در کشورهایی همچون آمریکا، روسیه، مالزی، آلمان، هند، سوییس و بسیاری از کشورهای خاورمیانه مرسوم است ضمن اینکه مورد تأیید سازمان غذا و دارو نیز می‌باشد.

پورمحمد مهم‌ترین ویژگی هومیوپاتی را در پیشگیری از بیماری‌ها برای گیاهان عنوان کرد و افزود: وجود نیروی انسانی متخصص در این روش جدی است اینکه افراد بدانند چه زمانی و چه مقدار دارو به گیاهان بدهند که متأسفانه هنوز چنین فردی در ایران وجود ندارد البته مراحل و بستر آموزش آن فراهم شده است.

واحد هومیوپاتی به رشته گیاه‌پزشکی اضافه شود

در ادامه محمدرضا عارفی‌پور منتقد اثر و گیاه‌پزشک با اشاره به اینکه این اثر یکی از منابع معتبر در عرصه هومیوپاتی است عنوان کرد: این کتاب متأسفانه فقط برای افراد هومیوپات و افرادی که با این علم آشنایی دارند نوشته شده است و برای عموم مردم تالیف نشده که باید افراد هومیوپات با استفاده از این کتاب به بیان روش و راهکارها در دانشگاه‌ها بپردازند و روش خود را در مجامع علمی به صورت کامل ارائه دهند.

وی ادامه داد: برای آشنایی بیشتر دانشگاهیان با این روش درمانی در گیاهان بهتر است وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رایزنی‌هایی مبنی بر افزودن یک تا دو واحد درسی از این علم در دانشگاه‌ها برای دانشجویان رشته گیاه‌پزشکی تدبیر کرد همچنین شرکت در نمایشگاه‌های کتاب یکی از راهکارهای شناساندن این کتاب به گیاه‌پزشکان و افرادی است که می‌خواهند در این حوزه اطلاعاتی را کسب کنند.

ایران هم هم‌سوی با جهان در زمینه هومیوپاتی برای گیاهان پیش می‌رود

سبا حسینیان پژوهشگر هومیوپاتی نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت علم هومیوپات برای انسان‌ها و حیوانات و گیاهان اظهار داشت: پیشرفته‌ترین روش هومیوپاتی برای انسان‌ها است و کشورها از این روش در سطحی پیشرفته به کار می‌گیرند کاربرد این روش برای گیاهان در سطح دنیا بسیار جدید است و هنوز پایه‌های خود را بنا نکرده است و خوشبختانه ایران هم هم‌سوی جهان پیش می‌رود.

وی عنوان کرد: آنچه دو رشته گیاه‌پزشکی و هومیوتراپی را از هم جدا می‌کند این است که روش‌های درمانی آن‌ها با یکدیگر کاملاً متفاوت است باید در حوزه شناخت گیاهان و شناخت بیماری‌ها از رشته گیاه‌پزشکی کمک گرفت اما در حوزه درمان بیماری‌ها باید پا به عرصه هومیوپاتی گذاشت تا به این روش این دو رشته را همسو کرد.

مهناز مقدسی ویراستا کتاب نیز با اشاره به مراسم رونمایی کتاب در اردبیهشت ماه سال جاری که با حضور نویسنده کتاب کریستین ماته و دخترش کرنلیا برگزار شده بود نیز گفت: این کتاب نخستین کتاب در زمینه هومیوپاتی برای گیاهان به زبان فارسی است.

 

لینک خبر

اسکرول به بالا