واتساپ اطلس پیدایش

ویروس کرونا که هنوز پس از گذشت چندین ماه از شیوع ابعاد مرموز آن همچنان مورد بحث کارشناسان است، پس از ورود به کشور در ماه های پایانی سال گذشته،عرصه فرهنگ و هنر با به انواع مختلف متاثر کرد .

به دنبال شیوع این یروس و هشدارهای بهداشتی مبنی بر پیشگیری از تجمعات به‌ منظور قطع زنجیره انتقال بیماری، تمامی رویدادهای فرهنگی و هنری و اماکن میزبان این فعالیت ها به تعطیلی کشانده شدند. تعطیلی این مراکز و فعالیت ها که همچنان تا کنون نیز ادامه دارد صاحبان کسب و کارهای فرهنگی و هنری را به فکر ایده پردازی و ادامه فعالیت در فضای مجازی انداخت.

به این ترتیب شاهد کوچ تدریجی برنامه های فرهنگی از کتابخوانی تا برپایی مراسم‌هایی چون محافل شعر و ادب فیض و یا بزرگداشت سالگرد تاسیس شورای کتاب کودک در فضای مجازی و شبکه های مختلف اجتماعی بوده ایم.

موسیقدانان و خوانندگان با اجرای کنسرت در فضای مجازی و تئاتری ها با اجراهای آنلاین، فعالان گردشگری با موزه گردی مجازی و هنرمندان تجسمی با گالریگردی مجازی هم سعی در ادامه فعالیت هنری خود و هم تلاش در جهت تشویق مردم به «در خانه ماندن» و گذران دوران قرنطینه داشته اند.

این بار اما در ادامه فعالیت های هنری مجازی، رونمایی تازه های نشر نیز به فضای مجازی آمده است، یک ناشر بر آن شده تا جشن تولد و رونمایی یک کتاب تازه نشر را به صورت مجازی برگزار کند.

شاید تا قبل از شیوع کرونا و قرنطینه، ناشران به این فکر نیفتاده بودند که برنامه رونمایی از کتابشان را می توانند به صورت زنده و غیرحضوری (آنلاین، لایو و برخط) هم برگزار کنند.

اما ناشری این کار را آغاز کرده و شاید این کار در نوع خود و بازار نشر یک نوآوری محسوب شود؛ نوآوری که ضرورتا از این پس گسترش می یابد.

کتاب بر فراز اورست تلنگری بر کسانی است که روی کانال «نمیشه»، «امکان نداره» و «اصلا نمی توانم» مکث کرده اند اما مایلند تغییری در ذهنیات و دیدگاه هایشان بدهند.

برفراز اورست در ۲۶۳ صفحه روزنوشت های مارک انگلس مردی است که از پا در نمی آید، که توسط عاطفه مشهدی ترجمه شده است.

مارک انگلس کوهنورد انگلیسی در سال ۱۹۸۲ در یکی از صعودهای خود بیش از ۱۳ روز را در پناه یک شکاف گذراند و پس از نجات معجزه ‌آسای خود هر دوپایش را به دلیل یخ‌زدگی از دست می‌دهد. کارهایی که او پس از معلولیتش انجام می‌دهد، کارهایی است که انجام حتی یکی از آن‌ها برای افراد عادی ممکن است به شکل آرزو و رؤیا باشد. این کتاب روزنوشت‌های او در مسیر فتح اورست و داستانی از استقامت، صبوری، عزت‌نفس و عبور از موانعی است که هم ازنظر فیزیکی و هم ازنظر روانی به نظر غیرممکن می‌رسد.

برنامه رونمایی این کتاب به صورت زنده در صفحه آپارات و اینستاگرام اطلس پیدایش ، روز جمعه ۲۹ فروردین ساعت ۱۷ برگزار می شود.

لینک خبر

اسکرول به بالا